Каталог

Накип в чайнику, кавоварці та бойлері, білий наліт на кахлях і металевих кранах у ванній, а в природі – сталактити і сталагміти. Що спільного в цих явищах? Це все з'являється завдяки солям кальцію та магнію, розчиненим у воді. Вода, де цих солей знаходиться досить багато, називається жорсткою.

Через жорстку води погано заварюється чай, повністю не виполіскуються засоби для миття волосся, і тому волосся може виглядати тьмяним, і навіть з часом страждають судини і суглоби. А ще через солі жорсткості важче досягти хорошого результату прання.

Більшою мірою це стосується класичного мила. Чому ж мило не ефективно в жорсткій воді?

По-перше, при взаємодії з розчинними сполуками кальцію та магнію мило утворює осад, так зване кальцієве мило, і перестає милитися. Щоб випрати в жорсткій воді, мила потрібно набагато більше – спочатку воно витрачається на осадження солей жорсткості, а потім починає виконувати свою мийну функцію.

По-друге, речі, випрані в жорсткій воді, набувають сіруватий наліт – суміші забруднень і мильного осаду. І про білизну або яскравість фарб мова вже не йде.

По-третє, кальцієве мило, що осіло на волокнах тканини, призводить до того, що погіршуються гігієнічні властивості тканини, наприклад, поглинання, а сама тканина стає більш ламкою і швидше зношується.

Тому все менше людей стирає господарським милом, навіть натуральним.

А що можна сказати про пральні порошки?

Як мийні засоби діють в жорсткій воді?

Пральні порошки можуть містити певний відсоток мила, але їх основу складають синтетичні поверхнево-активні речовини (ПАР), вони ж детергенти, вони ж тензіди. Звичайно, такі ПАР можуть бути отримані з природної сировини, наприклад, з кокосових жирних кислот або крохмалю, але така сировина все ж піддається хімічним перетворенням. І велика перевага цих синтетичних ПАР полягає в тому, що вони не утворюють осадів з солями кальцію та магнію. Тобто, в порівнянні з милом, вони краще працюють в жорсткій воді. Тож не дивно, що пральні порошки (а останнім часом і "рідкі порошки", або рідини і гелі для прання) стали звичною частиною нашого життя і засобами, що полегшують нашу домашню працю.

Крім властивостей самих синтетичних ПАР, домогтися кращого результату прання покликані інші компоненти сучасних мийних засобів: комплексоутворювачі, антиресорбенти, кисневі відбілювачі тощо.

Давайте розглянемо їх ролі.

Комплексоутворювачі. Довгий час цю роль в пральних порошках виконували фосфати – дешеві речовини, вміст яких в пачці міг бути до 30-50%. Але їх розповсюдженість в мийних засобах призвела до порушення балансу в водоймах, куди вони потрапляють зі стічними водами. На зміну їм прийшли фосфонати, яких достатньо буквально пару відсотків для міцного зв'язування кальцію та магнію. Але деякі фосфонати токсичні, а в стічних водах вони все одно перетворюються в скандальні фосфати. Проте, фосфонати, наприклад, натрій етідронат, успішно застосовуються до сих пір і часто входять до складу мила.

Пізніше їх стали замінювати цеолітами та силікатами. І якщо силікати й досі є цінними компонентами, що запобігають корозії пральної машини, то цеоліти теж виявилися далеко не ідеальними. Вони являють собою щось типу пористої глини, в порожнинах якої затримуються йони солей жорсткості. Але цеоліти з часом паралізують роботу водоочисних станцій, призводять до перевитрати води, бо погано виполіскуються, і прискорюють знос речей, зтираючи їх своїми твердими частинками. При цьому вважається, що результат прання такими порошками гірше, ніж фосфатними.

Нове покоління порошків і рідких засобів для прання містить органічні комплексоутворювачі, або хелати, які міцно пов'язують йони кальцію, магнію, а також заліза в мийному розчині, тим самим знижують жорсткість води і підвищують ефективність мийного засобу. Найчастіше це етилендіамінтетраоцтова кислота або її солі (ЕДТА, вона ж Трилон Б), лимонна кислота та її солі цитрати й інші великі молекули.

Антиресорбенти. Ці речовини перешкоджають осіданню на випрану тканину відмитих забруднень та нерозчинних речовин, що утворилися. Часто в цій ролі застосовують карбоксиметилцеллюлозу (КМЦ) і поліакрилати.

Кисневий відбілювач. Якщо ПАР не справляється із завданням з видалення плям, йому на допомогу прийде натрій перкарбонат – сполука перекису водню та соди. Відбілювання з його допомогою дуже м'яке і безпечне навіть для фарбованих тканин.

Є й інші секрети складу прального порошку та рідких засобів для прання, ефективних в жорсткій воді: ПАР краще працюють в так званій синергії, коли їх кілька видів. А аніонні ПАР краще виполіскуються в присутності нейоногенних поверхнево-активних речовин. В результаті синтетичні ПАР в присутності допоміжних речовин, а також, можливо, ензимів і деяких інших компонентів, можуть дійсно допомогти випрати речі навіть в досить жорсткій воді, а не "запрати" їх.

Які комплексоутворювачі входять до складу мийних засобів Де Ла Марк?

Компанія "Де Ла Марк" не застосовує фосфатів та цеолітів, а тільки органічні комплексоутворювачі. Але не всі органічні комплексоутворювачі ідеальні. По-перше, у них висока ціна, а по-друге, деякі з них, наприклад, Трилон Б, небіорозкладний, тому не застосовуються в екосертіфікованих засобах.

Технологи "Де Ла Марк" розробляють мийні засоби так, щоб вони були не тільки ефективні в воді різної жорсткості, але й безпечні для людини та природи. Тому в якості основного комплексоутворюючого компонента в пральних порошках De La Mark використовується натрієва сіль метилгліциндіоцтової кислоти, або Трилон М.

Ця хелатуюча речовина не токсична і легко розкладається бактеріями, потрапивши в природу. А ефективність мийних властивостей поверхнево-активних речовин в її присутності не гірше, ніж з фосфатами. Трилон М відмінно розчиняє мильний наліт, викликаний солями жорсткості, чим запобігає утворенню накипу. Цей комплексоутворювач ефективний і при високих температурах прання.

Виходить, що пральні порошки з трилоном М так добре перуть, як і розрекламовані фосфатні порошки попереднього покоління, але при цьому не шкодять водоймам і споживачам.

У пральних порошках De La Mark достатній вміст Трилону М, щоб зв'язати солі жорсткості під час прання і забезпечити чудовий результат, що підтверджують відгуки наших постійних покупців. При цьому склад прального порошку збалансований так, щоб запобігти утворенню накипу під час прання.

Інші безпечні комплексоутворювачі в складі засобів Де Ла Марк – натрій глюконат, лимонна кислота та її солі, цитрати. Ці хелати пов'язують не тільки йони кальцію та магнію, а і йони заліза, чим запобігають появі плям іржі.

Чим жорсткіша вода у вашій місцевості та чим більш забруднену білизну ви перете, тим більше прального порошку потрібно помістити в пральну машину, щоб випрана білизна була дійсно чистою. Також важливо не перевантажувати пральну машину та обрати відповідну програму прання. На упаковці засобів для прання De La Mark вказана потрібна кількість порошку або рідини для певної жорсткості та ступеня забруднення. Дотримуючись цих рекомендацій, ви можете бути впевнені, що отримаєте відмінний результат.

А для ситуацій, коли зручніше прати милом, компанія "Де Ла Марк" розробила гліцеринове мило для прання, в якому комбінація ПАР  комплексоутворювачів не має тих недоліків, що є у звичайного господарського мила.

Повернутись на Головну
Додати коментар