Раніше більшість з нас не дуже замислювались, наскільки небезпечні мікроорганізми можуть жити на наших руках і тих поверхнях, до яких ми торкаємося. А тепер немов невидиме стало видимим і, здається, всі усвідомили, що важливо регулярно мити руки і дезінфікувати поверхні. Дезінфекція стає нашою новою звичкою.
Знешкодити мікроби можна двома способами: зруйнувати їх білкову оболонку або подіяти на їх зовнішній ліпопротеїдний шар. Зробити це можна за допомогою багатьох факторів:
- високої температури
- радіації і УФ-випромінювання
- кислот і лугів
- органічних розчинників, в тому числі спиртів
- солей важких металів
- сильних окислювачів
Не кожен з цих способів буде безпечний для людини, навіть якщо завдання – знешкодити невидимих ворогів ззовні, а не зсередини організму.
Для дезінфекції застосовують спиртові розчини, гіпохлорит натрію (хлорку) та інші сполуки хлору, перекис водню і навіть звичайне мило!
Давайте розглянемо, як і в якій концентрації ці речовини працюють.
Спирти. Найбільш поширений етиловий спирт, або етанол. Під час спалахів вірусних захворювань минулих років встановлено, що концентрація 70%, як у медичного спирту, ефективно знезаражує. Для гігієнічних цілей діюча концентрація етанолу в антисептиках повинна бути не менше 60%, для медичних – 80%.
У той же час, чистий спирт не найкраще рішення, тому що він сильно денатурує білки в клітинах шкіри і пересушує її. При цьому спирт буде гірше проникати в пори шкіри, даючи шанс мікроорганізмам і, таким чином, відкриваючи ворота для інфекцій.
Сполуки хлору. Запах хлорки у нас з дитинства асоціюється з дезінфекцією. Хоча газоподібний хлор сам по собі теж є сильним окислювачем (і навіть бойовим отруйним газом), вплив на мікроорганізми в цьому випадку відбувається за рахунок активного атомарного кисню. Він утворюється при взаємодії гіпохлориту, основного компонента хлорки, з водою. Цей синглетний кисень є сильним окислювачем.
Медичні антисептики теж часто містять сполуки хлору. Але наукові публікації кажуть, що, наприклад, водний розчин хлоргексидину менш ефективний, ніж 70% -ний спирт, під час медичних маніпуляцій. Підвищені ж концентрації цієї речовини шкідливі для здоров'я і викликають опіки. А поширений дезинфектант хлорамін має 3-й клас небезпеки, подразнює дихальні шляхи і утворює токсичні продукти дезінфекції, які можуть накопичуватися в приміщенні.
Ще одна колись популярна антибактеріальна речовина, за назвою якої і не скажеш, що вона містить хлор, – триклозан. За рахунок того, що він паралізує роботу ферментів, триклозан ефективний проти багатьох видів бактерій і грибків. Але він також небезпечний і для людини, і для природи в цілому.
Перекис водню. Цей доступний антисептик є, мабуть, в будь-який домашній аптечці. Він діє за тим же механізмом, що і хлорка – перекис швидко розкладається з утворенням атомарного кисню. Цікаво, що в рекомендованих ВООЗ рецептурах антисептиків для рук перекис водню додається для знезараження самого розчину від спор мікробів, але не є безпосередньо активною речовиною для знезараження рук. Проте, в побуті обробка поверхонь розчином кисневого відбілювача на основі пероксиду (понад 6%) – це більш екологічний варіант, ніж розчином хлорки. Адже механізм дії у них однаковий, а випаровування – немає.
Мило. На щастя, звичайне мило, як рідке, так і тверде, дуже ефективно від мікробів, але за умови, що є можливість помити руки. Поверхнево-активні речовини (ПАР), які є основою мила, руйнують ліпідну складову зовнішньої оболонки мікроорганізмів. Але руки потрібно мити правильно (не менше 20 сек) і часто. Також медики радять вмиватися засобом на основі м'яких ПАР після повернення з людних місць.
Що може зробити кожен з нас?
Мікроби нас оточували завжди. Хороший імунітет не пропустить "чужинців", але не всі з нас легко можуть протистояти інфекціям та вірусам. Тому ми можемо убезпечити себе простими діями:
- ізолювати себе, якщо не можемо ізолювати інших, так ми розірвемо ланцюжок передачі збудника;
- не торкатися брудними руками до тих частин тіла, через які інфекція може проникнути в організм – очей, носа, губ;
- мити руки після контакту з можливими джерелами зараження;
- якщо немає можливості помити руки, обробляти їх антисептиком;
- регулярно дезінфікувати найбрудніші предмети і поверхні – телефон, клавіатуру комп'ютера, окуляри і чохол для окулярів, дверні ручки, ключі тощо.
Компанія "Де Ла Марк" пропонує засоби, які допомагають провести щадну дезінфекцію:
- гель і рідина для рук з антибактеріальною дією на основі спиртових рослинних екстрактів - ними також можна дезінфікувати гаджети та інші поверхні;
- рідкий кисневий відбілювач на основі пероксиду – підходить для екологічної дезінфекції ручок дверей, металевих, керамічних і пластикових поверхонь в будинку, при цьому його потрібно розбавити в 2-3 рази водою. Обробку проводити в рукавичках!
- рідке мило на основі м'яких ПАР з додаванням рослинних екстрактів – підходить для частого миття рук;
- засіб для миття посуду з іонами срібла – знижує ймовірність передачі інфекції через спільний посуд.
А які способи захисту в побуті застосовуєте ви?