Каталог

Про шкоду для планети від одноразових пакетиків останнім часом не говорить тільки ледачий. А чи думали ви, як усунути ще одне джерело сміттєвого пластику, що не переробляється і дуже довго розкладається?

Декілька десятиліть тому в наше життя увійшли зручні та дешеві губки для миття посуду з поролону. За рекомендацією виробників їх треба міняти кожні 10 днів. І якщо пакетики ще інколи хтось приймає на утилізацію, поліуретанова мочалка з залишками жиру приречена століттями забруднювати планету або, в кращому випадку, бути спаленою.

Чи є більш екологічні альтернативи для миття посуду? Звичайно! І ми їх зараз розглянемо.

Альтернатива 1. Губки з целюлози

Губки з целюлози також давно представлені на ринку, але чомусь губки з цього матеріалу рослинного походження менш популярні, ніж поролонові. Можливо, причина в тому, що на поролонових є цупкий полімерний шар, який полегшує відмивання посуду, а целюлозні більш м'які. Або через те, що після використання целюлозні губки пересихають і виглядають не так гарно на кухні, як поролонові. Чи ми звикли купувати все якомога дешевше…

Але вони мають суттєві переваги: прості дослідження мікробіологів показали, що через тиждень використання на губках з целюлози виявилося набагато менше мікробів, ніж на мочалках з поролона. А ще відпрацьовану целюлозну губку можна помістити в компост. Тобто, якщо знайти таку губку в паперовій упаковці, вона цілком може відповідати вимогам Zero Waste.

Альтернатива 2. Губки з люфи

Яке щастя, що мочалки можна виростити на грядці! Навіть самому. Існує рослина, дуже схожа на кабачок, серцевина якої після дозрівання перетворюється на губку. Після нескладної обробки з люфи виходять чудові мочалки і для душу, і як скрабуючий компонент до натурального мила, і для миття посуду.

Перевагою мочалки з люфи є те, що вона по краях м'яка і добре спінює засіб для миття посуду, а всередині – помірно жорстка, щоб відмити бруд, який присох на поверхні посуду. Така мочалка добре вимивається, швидко сохне, вірно служить декілька тижнів, а потім її можна відправити в компост, бо це ж біорозкладний рослинний матеріал.

Пошукати мочалку банну з люфи можна на ринку або через інтернет. Для миття посуду зручно порізати її на декілька частин. Після першого намочування вона трохи збільшується в розмірі.

Якщо для миття сковорідок або пригорілих кастрюль жорсткості люфи вам здається недостатньо, можна скористатися металевим скребком або щіткою на дерев'яній основі.

Альтернатива 3. В'язані губки з натурального волокна

Не тільки люфа продукує волокна, зручні для миття посуду. В еко крамничках, особливо тих, що представлені онлайн, часто можна зустріти мочалки для посуду, зв’язані гачком або спицями з натуральних грубих волокон – джуту, конопель тощо. Вони бувають різної форми: круглі, прямокутні, плоскі та об'ємні - можна обрати на будь-який смак.

Звичайно, ручна робота і натуральна пряжа коштують трохи дорожче, але і прослужить така губка довше. Її можна багато разів прати і навіть кип'ятити, але в цьому немає потреби. Це пов'язано з властивостями натуральних волокон. Наприклад, порожні всередині волокна конопель, хоч і добре утримують вологу, не дозволяють бактеріям розмножуватися на своїй поверхні, тому не мають неприємного запаху.

Єдиним недоліком таких мочалок є те, що вони довго сохнуть. Зате добре вбирають вологу. І теж компостуються.

А може, ви самі можете собі зв'язати щось подібне? До речі, про це – наступна заміна губкам з поролону.

Альтернатива 4. Найпростіша

Мили ж наші бабусі посуд старими ганчірочками? Можливо, це не дуже естетично, зате екологічно – друге життя та утилізація непотрібних речей. А якщо докласти трохи креативності, можна зробити таку ганчірочку більш привабливою. Можливо, у вашій голові вже зародилися чудові ідеї з цього приводу?

З цієї ж категорії – губки, зроблені власноруч зі старих колготок, з пластикових сіток, в яких продаються овочі та фрукти, тощо. В інтернеті є безліч ідей. Навіть якщо такі "поробки" будуть з неекологічних матеріалів, в будь-якому випадку, вони допоможуть скоротити споживання, відмовляючись від покупки нової поролонової мочалки.

А чим ви миєте посуд? Розкажіть нам в коментарях на Фейсбуці або в нашому Інстаграмі.

Повернутись на Головну
Додати коментар