Каталог

Якщо б не людина, в живій природі не утворювалися відходи. Бо те, що залишається після життєдіяльності одних організмів, стає їжею для інших. Працює одночасно багато замкнених циклів, тому наша планета здатна самоочищуватися.

На відміну від природних циклічних процесів люди ведуть свою діяльність лінійно: взяли сировину, переробили її для утворення певного продукту (при цьому створили багато побічних продуктів), використали його та викинули. В чому головні недоліки таких лінійних процесів? По-перше, сировина має тенденцію закінчуватися, а по-друге, непереробні "продукти життєдіяльності" людей накопичуються, отруюючи їх середовище проживання.

Наприклад, з нафтопродуктів (а нафта не є нескінченним ресурсом!) виробляють сумнозвісні пластикові пакети, які використовуються за призначенням зовсім недовго, після чого з великою імовірністю вони будуть забруднювати грунти або води сотні років.

В той же час в науці вже давно існує напрямок наслідування природи – біомімікрія, біоміметика або біоніка. Таке свідоме копіювання  мудрості природи та вивчення її процесів з метою розібратися, як і чому працюють її механізми, дозволило розробити принципово нові інженерні рішення і матеріали.

Так, в травні 2019 року авіабудівний концерн Airbus приступив до випробування безпілотного літального апарату з конструкцією крила, виконаною за подобою крила альбатроса. А вже давно популярні застібки-липучки розроблені за прикладом альпійского чортополоха.

Чи не настав час скопіювати природні підходи і в економіці?

Циркулярна економіка: переходимо на нові рейки

А що, якщо докорінно змінити спосіб створення товарів так, щоб всі їх можна було переробляти, і їх складові частини або матеріали використовувати по колу знов? Насправді така економічна модель вже запущена, і вона називається циркулярна економіка.

За принципами такої економіки замкненого циклу необхідно:

  • використовувати відновлювальну енергію та біорозкладну сировину
  • багатократно використовувати одні й ті ж самі матеріали, не забираючи з природи нові ресурси, таким чином перейти від природних джерел ресурсів до техногенних
  • розробляти продукцію таким чином, щоб її складові частини можна було легко замінити, поновити та використати повторно, бо утворення відходів – це наслідок поганого дизайну товарів
  • переглянути свій підхід до власності – не купувати речі для себе, а брати їх на використання у виробника, щоб знов повернути їх на апгрейд або переробку, адже нам потрібні не самі товари, а їх функції
  • підтримувати зв'язок з виробником протягом користування його товаром, таким чином, по суті, зробивши перехід від товарів до послуг по їх обслуговуванню

Так можна запустити "технологічний" колообіг і позбавитися від великої купи відходів та виснаження ресурсів. "Побічними" діями циклічного підходу є зменшення токсичних викидів у довкілля та підвищення якості і довговічності товарів. І ми нарешті зможемо дати природі можливість відновитися.

На рейки циркулярної економіки вже переходять багато компаній та стартапів за кордоном та в Україні. Найчастіше це – не дуже великі виробники, бо новим маленьким компаніям легше перебудуватися. І тут є ще одне наслідування природі – як біорізноманіття організмів призводить до гармонійного існування багатьох замкнених циклів, так і відсутність монополій та децентралізація в економіці дає сталість.

Так, Ангус Грем з Уельса перейнявся ідеєю циклічного виробництва і в 2012 році заснував компанію Splosh, що пропонує концентрати засобів побутової хімії в водорозчинних капсулах, які легко розвести вдома водою. Це дозволяє скоротити кількість відходів на 95%.

А в Україні починають поширюватися каршерінги, коли автомобілем, який не треба обслуговувати, самому можна користуватися за погодинну оплату, та компанії з прокату велосипедів. Вони також надають послуги з відповідального зберігання та обслуговування приватних веломашин, а також влаштовують розпродажі вживаних пристроїв, надаючи їм друге життя. Такі підходи в дусі циркулярної економіки є революційними для нашої країни і потребують зміни мислення тих, хто користується цими послугами.

Чи може бути виробництво побутової хімії в Україні побудовано на принципах циркулярної економіки?

Звичайно, принципи економіки замкненого циклу працюють і на виробництві засобів для прання та чищення, що довів вищезгаданий Splosh. Що для цього потрібно?

  • Продумати енерговитрати виробника та перевізників, щоб суттєво знизити навантаження на довкілля.
  • Розробити склад засобів таким чином, щоб ті рештки, що потрапляють в стік, швидко розкладалися мікроорганізмами.
  • Створити біорозкладну упаковку або таку, що придатна до переробки чи багатократного використання, і допомогти споживачу правильно утилізовувати тару.
  • Зробити можливість купувати мийні засоби в свою тару.

Для великих гравців українського ринку побутової хімії такі зміни цілком можливі в майбутньому, і перші кроки в розробці безфосфатних рецептур вже успішно зроблені. У молодих учасників цього ринку є переваги одразу планувати свою діяльність так, щоб чинити менший вплив на довкілля. Зі свого боку, компанія "Де Ла Марк", яка є лідером у виробництві екосертифікованих засобів для прання, чищення та догляду за волоссям і шкірою, також поступово впроваджує принципи такої економіки майбутнього.

Чи готові ви підтримувати ці зміни на шляху до гармонії з природою?

Повернутись на Головну
Додати коментар