Каталог

У мембранній куртці вам не страшний проливний дощ та крижаний вітер. Краплі води будуть стікати з неї, а пориви холодного повітря істотно не вплинуть на температуру під одягом. При цьому волога, що утворюється під час руху тіла, не створить вам дискомфорту, тому що мембранний одяг "дихає".

Мембранні тканини поєднують у собі три важливі властивості:

 • водонепроникність, завдяки якій крапельки вологи не можуть проникнути крізь мембрану;
 • вітронепроникність, коли мембрана не пропускає холодний повітряний потік;
 • паропроникність, коли піт навпаки, здатний проникнути зовні, не накопичуючись під одягом.

Тому мембранний одяг захистить в екстремальних умовах гір, на риболовлі чи полюванні та дозволить комфортно займатися активними видами спорту. Звичайно ж, після такої експлуатації її доведеться випрати. По-перше, аби видалити забруднення та освіжити. А по-друге, аби очистити пори мембрани для кращої паропроникності та підготовки тканини до нанесення водовідштовхувального засобу.

Неправильне прання та догляд можуть перетворити річ з мембранної тканини у звичайну вітрівку. Як випрати недешеву "мембрану", аби не зіпсувати її? Потрібно врахувати властивості цього матеріалу. Отже, за яким принципом вона працює?

Будова мембран

Мембранні тканини - це композиційні матеріали, отримані поєднанням зовнішньої тканини, полімерної плівки (безпосередньо мембрани) та, можливо, захисної підкладки. Мембрану виготовляють з тефлону (політетрафторетилену PTFE) або поліуретану. Залежно від властивостей полімеру діляться на мембрани з порами та без пор.

Мембранні тканини мають пористу структуру. Але пори настільки малі, що в 1 квадратному сантиметрі такої плівки може бути їх до півтора мільйона. Такі розміри цих наскрізних отворів дозволяють молекулам води в пароподібному стані (з поту) проникати в них і виходити через різницю концентрацій на протилежну сторону мембрани - речовина переміщається із зони з більшою концентрацією в зону меншої концентрації (така різниця називається градієнт).

У той же час розмір пір не дозволяє проникнути через них молекулам води - краплям. У парі з мембраною працює верхній шар тканини з водовідштовхувальним захистом.

Дрібнопориста структура не пропускає потоки повітря, захищаючи від вітру.

Хоча тефлон - хімічно інертний та міцний матеріал, проблема експлуатації мембранного прошарку з нього полягає в тому, що пори можуть забиватися, і тоді він перестає "дихати". Якщо до того ж змиється водовідштовхувальний захист, то тканина буде промокати та позбудеться своїх унікальних властивостей.

Поліуретанові мембрани не мають пор, і їх принцип дії дещо інший. Якщо із захистом від атмосферної вологи та вітру все зрозуміло, то як же виходить зовні волога від потовиділення? За рахунок дифузії, яка теж відбувається завдяки градієнту вологості.

Прання мембранних тканин

Як прати мембранну тканину, аби продовжити термін її служби? Потрібно уникати дій, які можуть порушити структуру мембрани:

 1. Звичайні пральні порошки мають високу розчинність, погано виполіскуються та можуть забити пори.
 2. Сильні окислювачі, наприклад, хлор або інші засоби для виведення плям, навпаки, можуть зруйнувати пористу структуру, тоді мембрана буде протікати.
 3. Температура вище 40 градусів, сильне тертя, викручування і віджим у пральній машині погано вплинуть на композиційний матеріал в цілому.

Тому для прання мембранних тканин застосовують рідкі засоби, до яких пред'являють особливі вимоги. Гель для прання мембранних тканин повинен:

 • ефективно видаляти забруднення при низьких температурах (для цього можуть застосовуватися кілька видів ПАР - неіоногенні і аніонні);
 • діяти в воді будь-якої жорсткості, тому в їх складі повинні бути комплексоутворювачі, що зв'язують іони жорсткості (наприклад, ЕДТА, лимонна кислота або її солі - цитрати);
 • не впливати на матеріал мембрани (відсутній хлор та інші сильні окислювачі);
 • повністю виполіскуватися (тому в такому гелі не повинно бути ланоліну, оптичних відбілювачів і т.п.);
 • дезінфікувати одяг та надавати йому аромат свіжості, бажано за рахунок натуральних ефірних олій.

Прати можна як руками, так і в пральній машині при легкому віджимі та температурі не вище 40°С. Можливо, функцію віджиму потрібно відключити взагалі і застосувати 2 циклу полоскання.

Перед пранням потрібно не тільки традиційно перевірити кишені, а й застебнути їх, а також всі блискавки, клапани та інші застібки.

Для сушіння вироби з мембрани розвішують вертикально, наприклад, на плечики, і дають воді стекти. Сушити треба подалі від гарячої батареї та прямих сонячних променів.

Прасувати при необхідності потрібно дуже обережно, при низькій температурі і без відпарювання. Між праскою та мембранною тканиною потрібно помістити рушник.

Це були загальні правила. Уважно досліджуйте етикетку вашої "мембрани", щоб користуватися нею якомога довше.

Повернутись на Головну
Додати коментар