Каталог

У 2017 році за офіційною статистикою ми з вами по всій країні утворили 10 мільйонів тонн побутових відходів. При цьому сміттєспалювальний завод працював тільки в столиці, і він був здатний утилізувати лише чверть сміття киян, а практично всі інші відходи наших співгромадян потрапили на звалище. І так з року в рік. Не дивно, що стан наших сміттєвих полігонів лякає.

Але якби все сортували свої побутові відходи, на захоронення відправляли б  їх мінімум на 60% менше. Викидати цінну вторсировину - макулатуру, металобрухт, пластик - це занадто марнотратно і згубно для природи. Багатьох це так сильно турбує, що вони вирішили не чекати, коли держава наведе порядок, а діяти самостійно: окремо збирати та здавати на переробку різні фракції сміття.

Але ще важливіше не переробляти, а скоротити кількість сміття, яке ми виробляємо Адже чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Може, тому в усьому світі все більше прихильників способу життя Zero Waste (нуль відходів)? Якщо ви теж вважаєте, що починати потрібно з себе і що зусилля кожного цінні, дізнайтеся більше про принципи цієї життєвої філософії і про те, що можете зробити ви, навіть якщо не готові поміняти свої звички радикально.

Zero Waste: трохи історії

Коли авторці концепції Zero Waste Беа Джонсон довелося у зв'язку з переїздом спростити життя, вона зрозуміла, що може легко обходитися без 80% своїх речей. В цей же час їй попалася інформація про підхід "нуль відходів" на деяких підприємствах. Все це підштовхнуло Беа зробити своє життя екологічніше. Сім'я Джонсон розробила 5 правил, які допомогли досягти такої річної кількості сміття, яке поміщається в баночку:

  • Refuse - відмова
  • Reduce - скорочення
  • Reuse - повторне використання
  • Recycle - переробка
  • Rot - компостування.

Про цю родині розповіли деякі популярні видання, а Беа почала вести блог. І вже більше 10 років їх приклад наслідує безліч людей. Якщо продумати план дій для кожного кроку в ваших умовах, саме в такому порядку, то істотно зменшити кількість сміття вийде і у вас!

Що є доступним для зіровейстерів України

Хоча перші кроки до організованої сортування сміття в нашій країні вже відбуваються, в більшості населених пунктів немає окремих сміттєвих баків для відходів різних видів. В такому випадку прихильники екологічного способу життя самі шукають можливості сортувати сміття.

Що ж являє собою сміття жителів України? Більше третини всіх твердих побутових відходів, які ми створюємо, - це органіка, тобто, харчові відходи. Ще приблизно чверть - пластик і папір. Якщо їх "приборкати", кількість сміття, яке ми викидаємо щодня, відразу скоротиться.

В Україні є підприємства, що переробляють металобрухт, пластик, скло, макулатуру і навіть тетрапак. На жаль, деякі з них змушені закуповувати вторинну сировину за кордоном, тому що правильно відсортованих ресурсів від наших громадян не вистачає. Хоча пункти прийому вторсировини, де можна здавати ці види цінних відходів, є. Тому зіровейстери готові сортувати, щоб завантажити ці заводи роботою.

Також при бажанні, особливо в великих містах, можна здати на утилізацію небезпечні відходи. Існують громадські організації та ентузіасти, які беруть вторсировину, яке важко прилаштувати на переробку (поліпропіленові "шуршики", багатошарова упаковка і т.п.), а також благодійні організації, куди можна віддати непотрібний одяг, взуття, постільну білизну, іграшки тощо . Щось за ненадібністю можна продати або просто комусь подарувати. А від книг позбутися за допомогою буккросингу.

Все більше людей компостують органічні відходи навіть в умовах міста. Рослинні залишки можна компостувати в ЕМ-відрі і закопувати в клумби, сушити, подрібнювати або відвозити в найближчий ліс. А може, ви знайдете свій варіант?

Деякі виробники беруть відповідальність за утилізацію тари на себе, наприклад, компанія "Де Ла Марк" приймає на переробку пластикову упаковку з-під своєї рідкої продукції.

Отже, можливості знизити свій екослед і зробити так, щоб якомога менше сміття потрапляло на звалища, у нас є, хоча вони іноді і перетворюються в квест. Спробуєте його пройти?

Перші кроки до свободи від сміття - як це виглядає на практиці

Зіровейстер - це не просто людина, яка користується модними атрибутами: сіткою-авоською або екосумкою, термокружкою, в яку він купує каву на винос, багаторазовою пляшкою для води і звичайно ж бамбуковою зубною щіткою. Це той, хто продумує свій образ життя, щоб знизити по-максимуму свої витрати ресурсів і виробництво сміття. З досвіду тих, хто прагне до нуля відходів, багаторазові альтернативи є практично у всіх одноразових речей.

Але не купуйте щось нове, навіть екофрендлі, поки стара річ ще може послужити. Задайте собі питання: "Мені це дійсно потрібно або просто хочеться?" Згадайте 5 правил від Беа Джонсон - на перших позиціях відмова і скорочення!

Якщо совість вас спонукає щось менять, а ці прийдешні зміни в способі життя лякають, то не думайте, що ви повинні змінити все і відразу. Впроваджуйте екопрівичкі поступово, маленькими кроками. Не забувайте винагороджувати себе за успіхи.

Домовтеся з собою, що будете працювати щотижня тільки над однією новою зміною. Наприклад, перший тиждень ви відмовляєтеся від пакетика всюди, де тільки можна: при покупці бананів, одинарного лимону або капусти і т.п., адже вони запаковані природою, а стікер можна приклеїти на сам фрукт або овоч.

У другий тиждень віддавайте перевагу товарам в переробляється упаковці, що переробляється, яку для вас реально здати як вторсировину або використовувати повторно. Наприклад, крупи або макарони вибирайте в картоні, а не в шуршику, соуси - в склі, а не в дойпак. Будьте готові до того, що іноді доведеться довше вибирати, а іноді - більше заплатити, ніж ви це робили раніше. Нехай вас надихає усвідомлення, що ви впливаєте на виробника, голосуючи гривнею за більш екологічну упаковку, і робите маленьку інвестицію в захист природи. А нагородою стане те, що товари, які ви виберете, швидше за все, виявляться корисніше і якісніше.

На третьому тижні заплануйте свої покупки і подумайте, яка тара вам стане в нагоді. Візьміть її з собою. І так далі. Через якийсь час ви виявите, що кілька екозвичок стали частиною вашого життя.

Поступово почніть сортувати відходи. Наприклад, відносите батарейки та лампи-економки на утилізацію. Дізнайтеся, куди можна прилаштувати макулатуру і іншу вторсировину. Дослідіть, яким чином в ваших умовах можна компостувати органіку. Організувати роздільний збір відходів можливо навіть в невеликій міській квартирі!

Перш ніж викинути річ, подумайте, як їй дати друге життя або кому її віддати. Можливо, хтось буде за неї вдячний.

Надихайтеся прикладами екоактивістів. Вони ведуть повноцінне життя, хоча впровадили екозвички. Якщо перебувати в їх співтоваристві, хоча б віртуально, то незабаром їх образ дій буде здаватися природним. Наприклад, перший практичний екоблогер України Маріанна Бойко, відома за проектом "104 дня без поліетилену", на сторінках свого сайту і в соцмережах ділиться своїми маленькими перемогами над сміттям і заражає своїм ентузіазмом.

Коли-небудь всі люди будуть відповідально ставитися до відходів, які вони виробляють, і по всій планеті буде такий порядок, як в країнах, де вже перемогли сміття. Іншого шляху у нас немає. А ви будете усвідомлювати, що в цьому є і ваш маленький внесок.

Повернутись на Головну
Додати коментар